Zkuste to dnes zdravě

O projektu Fast & Healthy

Fast & Healthy je nový koncept Raw a veganské restaurace, která nabízí příjemné prostředí a prostřednictvím jednoduchého objednávkového systému s roznáškou do okolí rovněž nový rozměr rychlého a zdravého stravování, které Vám můžeme doručit, pokud nebudete mít čas stavit se u nás. Nejedná se pouze o projekt, ale o životní styl, který doufáme, bude brzy i Váš. Na změnu totiž není nikdy pozdě.

Nápad pro vznik Fast & Healthy se zrodil v době, kdy jsme oba pracovali v korporátní organizaci a něco nám chybělo, zvláště v době obědů. Skrze Fast & Healthy si tak plníme společný sen a realizujeme naše vize o tom, že každý může žít zdravě a přitom se dobře najíst.

Naše jídlo vám vlije do žil tolik potřebnou energii a po-obědová zívačka bude minulostí. Těšit se můžete na jídlo v Raw food a veganském stylu, na sladké dobroty ze sekce „mlsání bez výčitek“, nebo na čerstvě lisované šťávy a smoothies s promyšlenou recepturou.

O Raw food

Pro samotné pochopení konceptu Fast & Healthy je nutná znalost pojmu „Raw food“, do češtiny často překládaného jako „živá strava“. Jedná se o čím dál známější pojem, ale kdyby přeci jenom někdo trochu tápal, zde je stručné vysvětlení, o co se vlastně jedná.

Raw food neboli "syrová - živá" strava je složena z jídel čistě rostlinného původu, která neprošla tepelnou úpravou (zahřátím nad cca 42 °C) a je tedy plná aktivních enzymů, minerálů, vitamínů a kvalitních bílkovin. Je vědecky dokázáno, že jakákoli tepelná úprava potravin nad 42 °C má negativní dopady na nutriční hodnoty, enzymatickou aktivitu (enzymy = život) a mění jejich molekulární strukturu. Ze syrových zásadotvorných potravin se po tepelné úpravě stanou téměř bez výjimky potraviny kyselinotvorné.

Tepelně zpracované potraviny jsou tedy z pohledu filosofie Raw food méně hodnotné a pro naše zdraví „neprospěšné“ (lze říci, že někdy až škodlivé). Raw food v praxi znamená stravování se především plody ovocných stromů a keřů, zeleninou, divokými bylinami, oříšky a semínky.

Peter

Otázka zdravé stravy mě zajímá již několik let. Dalo by se říct, že od doby, kdy jsem jako mnozí další usedl na kancelářskou židli, jsem poměrně záhy začal pociťovat dopady sedavého zaměstnání. S raw food mě seznámil v naší tehdejší práci Lukáš. Zpočátku mi tento fenomén zkřížil život velmi nenápadně, ale časem se impulsy stupňovaly, až mi nakonec raw food změnil život víc, než bych čekal a možná původně i chtěl. Možnost provozovat vlastní raw & vegan restauraci je pro mě splněný sen a součást komplexní životní změny. Vysněnou a velmi slibně rozjetou manažerskou kariéru vystřídalo zemětřesení v žebříčku priorit, který je teď velmi prostý a skládá se z mé rodiny, zdraví a sportu.

„Nazval bych to životním štěstím, ke kterému mi zdravé stravování bezmezně dopomáhá, a jsem přesvědčen, že pomůže i Vám.“

Lukáš

O zdravou stravu se zajímám od doby, kdy jsem prodělával dlouhodobou nemoc. Uvědomil jsem si, že nechci svoje tělo ještě víc zatěžovat a ničit léky plnými chemie. Nakonec jsem našel cestu a přístup, který nemoc stabilizoval a navrátil mě do normálu. Vidím v provozování tohoto bistra možnost seberealizace a prostor pro pomoc lidem, kteří to potřebují, protože uvízli v mlýnských kamenech mezi farmaceutickým, medicínským a potravinářským průmyslem.

„Člověk doopravdy začne hledat skutečně zdravý životní a stravovací styl teprve v době, kdy mu je fakt nejhůř a už neví, co dál. A přitom je to tak jednoduché!“